Get Adobe Flash player
aktualności
Poświatowska / Radek - bliscy jak bicie serca
piątek, 20-03-2015

Janusz Radek po raz kolejny powraca do poezji Haliny Poświatowskiej.

 

21 marca 2015 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie premierowo zagra i zaśpiewa utwory skomponowane do jej wierszy. Kiedy U-Kochanie, Czekam Wytrwale, Scheila czy Dobro zabrzmią wśród nowych autorskich kompozycji.

 

Wokalista tym recitalem zakończy 36. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. H. Poświatowskiej.

 

 

 

 

Po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie i koncertach Janusza Radka w 2007 roku. To był debiut autorski Artysty, wsparty w wersji tekstowej kilkoma wierszami Poświatowskiej, a w muzycznej – niezwykłymi aranżcjami Mateusza Pospieszalskiego. Płyta szybko zyskała status złotej, a piosenka Kiedy Umrę Kochanie do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Janusza Radka.

 

Duet Poświatowska/Radek także dla fanów obojga Artystów okazał się idealnym połączeniem. Na forach znaleźć można mnóstwo świadczących o tym wpisów. Fani potrafią nawet domagać się osobiście nowych utworów:

 

- Po każdym niemal koncercie słyszę komentarze i prośby o więcej Poświatowskiej w mojej muzyce - mówi wokalista. - Sam też nie potrafię oprzeć się urokowi jej wierszy - dodaje z uśmiechem. - Kiedy zatem, po spontanicznym wpisie na profilu społecznościowym, odnoszącym się do moich nowych fascynacji Haliną, zgłosił się Regionaly Ośrodek Kultury z Częstochowy, z prośbą o wykonanie recitalu z utworami skomponowanymi do jej wierszy- nie miałem żadnych wątpliwości.

 

Artysta mówi jednak, że nie stworzył programu tylko na tę okoliczność. Do Poświatowskiej sięga od dawna. Tomik jej wierszy od 20 lat towarzyszy mu w życiu codziennym. Jej poezja zastępuje mi iluzję medialną - podkreśla. Poezja jest szpicą intelektualną, językową, Ci którzy ją tworzą to wizjonerzy, taka była też Halina Poświatowska. Stworzyła niezwykle uniwersalne, mam wrażenie, wiersze, które z jednej strony odrywają mnie od rzeczywistości, a z drugiej w wyjątkowy sposób ją tłumaczą. Wciąż sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. Czuję ponadto ogromną symbiozę mojej muzyki z jej wierszami. W moich utworach zawieram cząstkę tego jej ogromnego pragnienia- mówi Janusz Radek, dodając, że tym razem nie usłyszycie Państwo popisów wokalnych, ale piosenki, w których najważniejsza jest treść, tj. poezja Haliny Poświatowskiej.

 

Recital wokalisty będzie można usłyszeć już w najbliższą sobotę, 21 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Gala wręczenia nagród laureatom Konkursu Poetyckiego rozpoczyna się o godzinie 16.00. I choć Artysta niewiele mówi o samym recitalu, to zapewnia, że będzie to wyjątkowo emocjonalny wieczór, pełen z jednej strony dwuznaczności i subtelności ale z drugiej strony nie zabraknie też ironii i przekory z jakiej poetka jest mniej znana. Januszowi Radkowi na scenie towarzyszyć będzie Adam Drzewiecki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej
www.zibra.net