Get Adobe Flash player
aktualności
Poświatowska / Radek - bliscy jak bicie serca
piątek, 20-03-2015

Janusz Radek po raz kolejny powraca do poezji Haliny Poświatowskiej.

 

21 marca 2015 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie premierowo zagra i zaśpiewa utwory skomponowane do jej wierszy. Kiedy U-Kochanie, Czekam Wytrwale, Scheila czy Dobro zabrzmią wśród nowych autorskich kompozycji.

 

Wokalista tym recitalem zakończy 36. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. H. Poświatowskiej.

 

 

 

 

Po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie i koncertach Janusza Radka w 2007 roku. To był debiut autorski Artysty, wsparty w wersji tekstowej kilkoma wierszami Poświatowskiej, a w muzycznej – niezwykłymi aranżcjami Mateusza Pospieszalskiego. Płyta szybko zyskała status złotej, a piosenka Kiedy Umrę Kochanie do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Janusza Radka.

 

Duet Poświatowska/Radek także dla fanów obojga Artystów okazał się idealnym połączeniem. Na forach znaleźć można mnóstwo świadczących o tym wpisów. Fani potrafią nawet domagać się osobiście nowych utworów:

 

- Po każdym niemal koncercie słyszę komentarze i prośby o więcej Poświatowskiej w mojej muzyce - mówi wokalista. - Sam też nie potrafię oprzeć się urokowi jej wierszy - dodaje z uśmiechem. - Kiedy zatem, po spontanicznym wpisie na profilu społecznościowym, odnoszącym się do moich nowych fascynacji Haliną, zgłosił się Regionaly Ośrodek Kultury z Częstochowy, z prośbą o wykonanie recitalu z utworami skomponowanymi do jej wierszy- nie miałem żadnych wątpliwości.

 

Artysta mówi jednak, że nie stworzył programu tylko na tę okoliczność. Do Poświatowskiej sięga od dawna. Tomik jej wierszy od 20 lat towarzyszy mu w życiu codziennym. Jej poezja zastępuje mi iluzję medialną - podkreśla. Poezja jest szpicą intelektualną, językową, Ci którzy ją tworzą to wizjonerzy, taka była też Halina Poświatowska. Stworzyła niezwykle uniwersalne, mam wrażenie, wiersze, które z jednej strony odrywają mnie od rzeczywistości, a z drugiej w wyjątkowy sposób ją tłumaczą. Wciąż sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. Czuję ponadto ogromną symbiozę mojej muzyki z jej wierszami. W moich utworach zawieram cząstkę tego jej ogromnego pragnienia- mówi Janusz Radek, dodając, że tym razem nie usłyszycie Państwo popisów wokalnych, ale piosenki, w których najważniejsza jest treść, tj. poezja Haliny Poświatowskiej.

 

Recital wokalisty będzie można usłyszeć już w najbliższą sobotę, 21 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Gala wręczenia nagród laureatom Konkursu Poetyckiego rozpoczyna się o godzinie 16.00. I choć Artysta niewiele mówi o samym recitalu, to zapewnia, że będzie to wyjątkowo emocjonalny wieczór, pełen z jednej strony dwuznaczności i subtelności ale z drugiej strony nie zabraknie też ironii i przekory z jakiej poetka jest mniej znana. Januszowi Radkowi na scenie towarzyszyć będzie Adam Drzewiecki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

But in order to interrupt pregnancy, cytotec should be used together with Mifepristone. It is this kind of tandem that will make a quick and immediate result.
http://www.rxbestpillswithoutrx.com

www.zibra.net